Hemen Kayıt Olun

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Kaptan Captcha'yı güncellemek için resmin üzerine tıklayın .

Soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısınız.
Güçlü Marka Bilinirliği Oluşturma 2023

Güçlü Marka Bilinirliği Oluşturma 2023

Bu yazımızda Güçlü Marka Bilinirliği Oluşturma ve markalaşma ipuçlarına değineceğiz ve sağlam bir marka oluşturmak için neler yapmamız gerektiği üzerinde duracağız.

6 adımda güçlü marka bilinirliği oluşturmak için neler yapabilirsiniz?

Bu yazıya başlamadan önce şunları yapmış olduğunuzu ve markanızı kurduğunuzu varsayarak hareket ettik. Bu yazıda yapılacaklar kısmına geçmeden, Marka tescil, marka sorgulama, marka başvurusu, türk patent marka sorgulama, marka tescil belgesi gibi durumların hallolduğunu ve markanızın hazır olduğunu, markalaşmaya yönelik adımları atmaya hazır olduğunuzu varsayıyorum.

1. İlk olarak sizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerinizi belirleyin.

Bu adım güçlü bir marka bilinirliği oluşturmadaki en temel adımdır.

Kendinize veya ekibinize şunu sormalısınız siz diğerlerinden neden farklısınız, müşteriler neden sizi tercih etmeliler.

Markalaşmayı doğru bir şekilde uygulamanızı sağlayacak ilk adım,  marka kimliği oluşturmanın ilk adımı, sizi rakiplerinizden ayıran bir özelliği ya da özellikleri belirlemektir.

Bu sebeple öncelikle, rekabet etme gücünüz ne kadar  bunu belirlemeli ve rakiplerinizi, rakiplerinizin web sitelerini rakiplerinizin satış sayfalarını incelemelisiniz. Yada bir uzmandan yardım alarak bu süreci en güzel şekilde işletmelisiniz.

Rakipleriniz, markalarını, web sitelerini, sayfalarını nasıl tanımlamışlar, sosyal medya hesaplarını logolarını renklerini nasıl tasarlamışlar marka isimlerini nasıl koymuşlar ve daha fazlası bu adımların tamamlanması için ilk şarttır.

Aynı zamanda bu markaların yapmış oldukları satışlardaki müşteri yorumlarını inceleyerek, yapmanız ve yapmamanız gereken diğer şeylerde öğrenebilirsiniz bunları da bu yolla ön izlemesini yaparak veya yaptırarak, kendinize yol çizmeli, ve markanızı halka yada müşteriye arz etmeden önce tüm hazırlıkları yaptığınızdan emin olmalısınız.

Ve sizin farklı olarak ne yapmanız gerektiğini belirleyip rakiplerinizin önüne geçmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Onlar ne yapmış ben bunun üzerine ne koyarak nasıl daha iyi olabilirim veya ilk etapta aynı dengeyi nasıl sağlayabilirim siz bu paralara yeni giriyorsanız ve birileri bir yol kat ettiyse öncelikle onların gelmiş olduğu noktaya gelebilmeniz lazım ki üzerine farklı şeyler ekleyerek onların üzerine çıkabilirsiniz.

Bu sebeple rakiplerinizi incelemeniz çok önemlidir.

2. Güçlü bir marka bilinirliği oluşturmada ki 2. maddemiz markalaşma ile tutarlılık.

Marka stratejiniz kullandığınız her kanalda aynı olmalıdır web sitenizde satış sayfanızda sosyal medya hesaplarınızda verdiğiniz mesajlar hep aynı olmalıdır logonuzla marka isminizle kullandığınız renklerle her şeyle bir bütün halindedir.

Yani sizin sunduğunuz ürünün kullanmanın ne kadar eğlenceli olduğunu yansıtmalıdır insanlara bu mesajı vermek istiyorsanız kullandığınız her kanalda eğlenceli insanlar mesajını göstererek tutarlılık.

Sizin web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza giren bir müşteri, reklamlarınızı gören, afişlerinizi gören logonuzu gören temanızı gören insanların hepsi aynı mesajı almalı hepsinde aynı tutarlılıkla aynı mesajı insanlara yansıtmalısınız.

Bu da markalaşmanın önemli adımlarından biridir.

3. Güçlü bir marka bilinirliği oluşturmada 3. maddemiz ise pozitif marka stratejisidir.

Başarılı markaların stratejilerinde olumsuzluk göremezsiniz çünkü yeterince dünyada olumsuzluk var ve bu sosyal medyada da bize büyük ölçüde yansıyor özellikle Twitter’da bu şekilde insanların alışveriş yaparken en çok isteyecekleri şey olumsuzluklardır.

İnsanlar iyi hissetmek isterler bu sebeple marka stratejinizle insanlara pozitif bir enerji oluşturmalıdır hayal kırıklığına yer olmamalıdır.

Baktığınız zaman en sevdiğiniz markaların mesajları hep olumludur biraz düşündüğünüz zaman sevdiğiniz hoşunuza giden markalar her zaman tercih ettiğiniz markalar hep bize olumlu mesajlar veriyorlar bu sebeple pozitif bir imaj sergilemekte marka stratejisi için önemli adımlardan birisidir.

4. Güçlü bir marka bilinirliği oluşturma 4. madde ise bizim hikayemiz sayfası oluşturmak.

Marka stratejilerinizi geliştirmek istiyorsanız biz kimiz hakkımızda hikayemiz benim hikayem gibi bölümleri kesinlikle es geçmemelisiniz bu web siteniz için de geçerli bir mağaza için de geçerli ilgi çekici bir hikaye yazmanın ne kadar önemli olduğunu her zaman ifade ediyoruz.

Sosyal medyada da aynı şekilde kısa bir video hazırlayabilirsiniz reels videosu olabilir hikaye olabilir kısa bir post olabilir soru cevap gibi bir bölüm hazırlayabilirsiniz ve bunu öne çıkan bölümler ekleyebilirsiniz ınstagram’lar için söylüyorum. Kısaca sosyal medya hesaplarında aynı şekilde kendinizi tanıtıcı içerikler üretmek

Mutlaka hikayenizi anlattığınız bir bölüm olsun hakkımızda sayfası web sitelerinde odak noktalarından birisidir ağazanızın neden farklı olduğunu insanların neden sizinle alışveriş yaparken kendisini iyi hissetmesi gerektiği neden sizi tercih etmeleri gerektiğini bu bölümlerde güzel bir şekilde açıklayabilirsiniz bu da hem güçlü bir marka kimliği oluşturmak için hem de markalaşma için önemini adımlardan biridir.

5. Güçlü bir marka bilinirliği oluşturma 5. maddemiz markanızı güçlendirmek için her alanda aynı ismi kullanın.

Bu çok önemli bir ayrıntı burada ifade etmek istediğimiz web sitemiz sosyal medyamız url’lerimiz hepsi aynı olması bu büyük bir marka bilinirliği fırsatıdır.

Markamızı belirlerken kullandığınız kelimenin, daha önce sosyal medya da etiket olarak kullanılmadığıa, marka olarak kullanılmadığına dikkat etmeniz,  marka bilinirliğini artırmak için belkide en başta ele alınması gereken bir unsurdur.

Güçlü bir marka icin, güçlü ve daha önce kullanılmamış, olumsuz imaj sergilemeyen bir marka ismi gereklidir bununla ilgili detayları zaten bu yazımız içerisinde yeterince detaylıca anlattık.

6. Güçlü bir marka bilinirliği oluşturmanın 6. maddesi ise, hedef kitlenizi tanımaktır.

Hedef kitlenizi tanımak çok önemli kitlenizin kim olduğunu bilmiyorsanız doğru bir marka bilinirliği de oluşturamazsınız çünkü doğru bir marka bilinirliğin nasıl oluşturmanız gerektiğini bilemezsiniz markanızı oluşturmadan önce hedef kitlenizi tanıyacaksınız ki doğru insanları markanıza çekebileceksiniz ve işletmenizle müşterileriniz arasında bir olumsuzluk söz konusu olmayacak.

Hedef kitleniz ile etkileşim halinde olmak iletişim halinde olmak da çok önemlidir mutlaka sık sık etkileşim kurmalısınız onlara özel hissettirmelisiniz her müşterinizle özel olarak ilgilenmelisiniz ve müşterilerinizin markanız hakkındaki yorumlarını da önemsemelisiniz dikkate almalısınız.

Markalaşma adımlarınızda müşterilerinizden gelen yorumlar olumsuz olumlu olumsuz istekler doğrultusunda atmaya devam etmelisiniz çünkü müşterilerinizden alacağınız dönüşler çok önemlidir sizin markanız o hedef kitlesine yönelik bir marka ve bu sebeple de hedef kitlenizin markanızın nasıl gördüğü nasıl yorumladığı sizden nasıl beklentiler içerisinde olduğu da çok önemlidir

Bir müşteri bir kez sizden bir ürün ya da hizmet almayı tercih ettiği zaman memnun kalmazsa bir daha tercih etmeyecektir bu sebeple neden memnun kalmamış veya ne gibi önerilerde bulunmuş şu da olsaydı daha iyi olur dediği şeyler neler bunları önemseyerek bu doğrultuda iyileştirmeleri iyileştirmeleri yaparak ben önemsemiyorum bunu talep ettim ve bu gerçekleşti bunun hakkında eksik gördüğüm bir tek şey vardı bunu düzelttiler artık bu benim en sevdiğim marka dedirtebilmemiz gerekmektedir.

Aynı zamanda müşteri markanızı sevdiği ve sizinle etkileşime geçtiği zaman siz de bunu müşteri ile karşılıklı etkileşim haline getirirseniz Güçlü Marka Bilinirliği Oluşturma sürecinde müşteri ile aranızda daha güçlü bağlar oluşturursunuz.

Hedef kitlenizi tanımak ve hedef kitlenizde güçlü etkileşim kurmak markanızın bilinirliği açısından çok önemlidir.

Güçlü Marka Bilinirliği Oluşturma nasıl olur? sorusunun cevabını bu yazınızda vermiş olduk markalaşma ile ilgili yazılarımız devam edecek sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam edin bizi takipte kalın.

Burada yabancı bir düşünürün şu sözü ile konumu sonlandırıyorum. ”Büyük markalar arkadaşlar gibidir her gün çok sayıda onlarla karşılaşırsınız ancak yalnızca sevdiklerinizi hatırlarsınız”.

Hakkında Kazanç EğitimiDoğrulandı


beni takip et

Bir cevap bırakın