Hemen Kayıt Olun

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Kaptan Captcha'yı güncellemek için resmin üzerine tıklayın .

Soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısınız.
Anahtar kelime çalışması nasıl yapılır 2023 | Ücretli ve ücretsiz yöntemler

Anahtar kelime çalışması nasıl yapılır 2023 | Ücretli ve ücretsiz yöntemler

Anahtar kelime çalışması nasıl yapılır 2023 | Ücretli ve ücretsiz yöntemler

Anahtar kelime çalışması nasıl yapılır? Bu soruyu eminim internet sitesi olan yada bu işlere başlamayı düşünen herkes mutkala araştırmıştır. Şimdi sizlere anahtar kelime çalışması yapmanın ücretli ve ücretsiz bazı yollarından bahsedeceğim.

Anahtar kelime nedir?  Keyword ne demektir?

Anahtar kelime kısaca şu demektir. İnsanların her hangi bir içeriğe ( siteler, yazılar, videolar, görseller vb) ulaşmak için arama motorlarına sorduğu, yazdığı kelimelere anahtar kelimeler (keyword) denir.

SEO’da anahtar kelime planlamasının önemi

En uygun hedef anahtar kelimeleri araştırıp seçerek, o konu için arama motorlarında iyi sıralanma fırsatı kazanırsınız. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak, web sitenize trafik çeker ve karşılığında ürünlerinizi/hizmetlerinizi çevrimiçi olarak tanıtmanıza çok büyük katkı sağlar. 
Sitenizde çok mükemmel ürünler var yada TR’de 1 numaralı freelancer olduğunuzu kabul edelim. Ama makale yazarken anahtar kelime planlayıcı kullanmadan sitelerinizi ilk sıraya getiremezsiniz. Ve 10. sayfa da çıkan siteniz size hiç bir yarar sağlamaz.
Anahtar kelimeler sitenize nasıl ziyaretçi getirir? Sosyal medya sitelerinde kullanılan hashtag‘ler gibi, anahtar kelimeler de  arama motorlarının, site içeriğinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur .
Yani arama motorları, bir web sitesinin ne hakkında olduğunu sizin kullandığınız anahtar kelimelerden anlar ve ona göre sitenize ziyaretçi gönderir.  Doğru yaparsanız, web siteniz arama motorlarında rakiplerinizden daha iyi performans gösterecektir.

Anahtar kelime çalışması (araştırması) nasıl yapılır? Ücretli araçlar

Anahtar kelime çalışmaları yaparken genellikle anahtar kelime aracı ve anahtar kelime planlayıcı araçlar kullanılır. Bunlardan bazıları ücretli olduğu gibi bazıları da ücretsizdir.

Ücretli anahtar kelime araçlarına örnekler vermek gerekirse 1. SEMrush 2. Ahrefs 3. Keywords Everywhere 4. Keyword Tool vb benzeri bir çok anahtar kelime planlama aracı vardır. Ancak bunlar ücretli olduğu için daha fazla üzerinde durmak istemedim.

Anahtar kelime çalışması (araştırması) nasıl yapılır? Ücretsiz araçlar

1 – Google anahtar kelime planlayıcı

Anahtar kelime çalışması yada planlaması yapaerken ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz araçlar daha fazladır. Bunlardan benim gözdelerim arasında olan ve zaten eğitim içerisinde detaylı olarak anlatılan ilk yöntem google anahtar kelime planlayıcı dır.

Aslında bu googlenin ads servisidir. Ancak site de ”ücretsiz anahtar kelime planlayıcı aracı” da mevcuttur.

2 – Google Trends

Google trends‘in asıl amacı gündemde trend olan konuları bölgesel olarak göstermektir. Ancak bu uygulama yine insanların araştırdığı anahtar kelimelere göre size bilgi verdiği için muhteşem bir google anahtar kelime planlayıcı halini almaktadır.

3 – Keyword Shitter

Anahtar kelime türetme aracı diye de adlandırabileceğimiz bu araç, bir anahtar kelime yazdığınız zaman size yüzlerce türevini çıkaracaktır.

4 – Answer The Public

Answer The Public ingilizce siteler için tamamen ücretsiz bir anahtar kelime planlayıcısı dır. Yazdığınız anahtar kelimeleri, google de arama yaptığınız da çıkan ”diğer insanlar bunları da sordu” örneğinde olduğu gibi yüzlerce soru anahtar kelimelerine çevirerek size çok geniş bir hazine sunar. Ayrıca bu kelimelerin her birini başlık (H1) yada alt başlık (H2)olarak kullanabilirsiniz.

5 – Rank Tracker

Rank tracker sadece anahtar kelime bulma aracı değil aynı zamanda onlar ca farklı özellikler de sunar. CPC maliyetleri, arama hacimleri, rekabet düzeyi, tarama yapılan sitenin aldığı trafik ve benzeri bir çok bilgiyi sizin için analiz eder ve her an kullanmanız için hazırlar.

Ayrıca bu araç; Rakip analizi, amazon ürünleri analizi, clickbank ürünleri analizi vb onlarca affilite ortaklık sağlayabileceğiniz ürünlerin aranma hacimlerini, rakip analizlerini ve benzeri bir çok özelliği sizlere sağlayabilir.

Araç ücretli olsa da burada ücretsiz araçlar kısmında yer vermemizin sebebi, ücretsiz versiyonun size sunduğu özellikler yeterli olacaktır diye düşünmemiz dendir.

Bu Anahtar kelime planlayıcılar ile anahtar kelime çalışması nasıl yapılır?

Yukarı da zikrettiğimiz ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araçları ile anahtar kelime çalışmasının nasıl yapılacağı hakkında biraz daha detay vermek isterim.

Bunun sebebi herkes profesyonel değildir ve anahtar kelime çalışması yaparken bütün bu yazılıp çizilenleri anında uygulamaya koyacak kapasiteye sahip te olmayabilirler.

Öncelikle bu konuyu iyi anlamak adına;

1 – Anahtar kelimelerin soya etkisi ne olur?

SEO sürecinin bir parçası da anahtar kelimeler kullanmaktır: içeriğinizin ne hakkında olduğunu tanımlayan kelimeler ve kelime öbekleri. Google bu bilgileri, hangi içeriğin hangi arama sorgusuyla alakalı olduğunu ve sayfanın belirli bir terim için yapılan aramalarda, nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için kullanır. Bir web sitesine arama sıralamasını veren şey bu anahtar kelimelerdir.

Kaliteli makale nasıl yazılır? Bu konuya daha detaylı göz atmak için aşağıdaki linki tıklayın…

Kaliteli bir makale yazmak için şu adımları takip edebilirsiniz

Peki bu araçlara ücret ödemek mantıklı mı?

Hayır. Aşağıda bahsedeceğimiz üzere bir çok ücretsiz anahtar kelime aracı varken neden ücret ödemek gereksin. Aynı zamanda konunun daha iyi anlaşılması ve kendi tezimi güçlendirmek adına şunu da örnek vermek isterim. ”Marka olan bir şeyi sırf marka olduğu için isim yapmış diye çok yüksek miktar da para ödemek veya daha kaliteli ama isim yapmamış bir markanın ürününü daha ucuza almak ” işte bu kadar basit.

Ayrıca site hitlendirme ve kazanç eğitimi içerisinde anahtar kelime planlayıcı ve araçlarının en pratik ve kolay olan kısmı size daha detaylı anlatılmakta, bunun için sitenize kurulacak anahtar kelime eklentileri ve tarayıcınıza kurulacak anahtar kelime eklentileri sizinle en detaylı şekilde paylaşılmaktadır.

Eğitim içerisinde söz konusu olan eklenti ile makaleyi yazarken anahtar kelimelerin aranma hacimlerine ve tbm oranlarına tek tıkla erişerek makalenizi yazarken size en çok hit getirecek (aranma hacmi yüksek) veya size en çok kazandıracak (tbm yüksek) anahtar kelimeleri anında makelenize keleyecek ve sitenizden ayrılmadan anahtar kelime çalışması yapmış olacaksınız.

 

 

Hakkında Kazanç EğitimiDoğrulandı


beni takip et

Bir cevap bırakın